Legenda o Hronu

První monografie českého libomudruna, jazykozpytce, vynálezce a obzvláštníka profesora Jakuba Hrona Metánovského (18401921) z pera docenta Boreckého, který se na výstřelky a mnohdy neuvěřitelné myšlenkové pochody člověka proslaveného vynálezem nepřekotitelného kalamáře buňátu dokáže podívat s pochopením a lidským nadhledem. Obrazové přílohy a fotografie.
Jakub Hron, český vynálezce a myslitel, se narodil v r. 1840 v Metánově a zemřel 1921 tamtéž. Až do svého předčasného penzionování (r. 1897) působil na gymnáziu v Hradci Králové jako profesor matematiky a fyziky. Těmito obory se zabýval i soukromě, ale mezi jeho díly najdeme také spisy astronomické, lingvistické, filozofické či poezii. Proslavil se několika vynálezy, z nichž nejznámější je buňát nekotitelný (kalamář).
První monografickou práci o Hronovi napsal filozof, psycholog a teoretik humoru prof. PhDr. Vladimír Borecký, CSc., který je autorem mnoha knižních publikací a desítek časopiseckých, vědeckých i populárně naučných článků. Borecký v díle poukazuje na skutečnost, že se Hron stal do značné míry obětí povrchních legend, interpretuje jeho osobnost a dílo seriózně, s náležitou vědeckou erudicí, a zasazuje jej do evropského kontextu.

www.knihi.cz